Profilaktyka chorób dziąseł i przyzębia

Płytka bakteryjna, jeśli nie jest dokładnie usuwana z powierzchni zębów, przekształca się w kamień nazębny, który jest przyczyną stanów zapalnych otaczających zęby tkanek miękkich. W konsekwencji prowadzi to do chorób dziąseł i przyzębia, których objawami są m.in. zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie i bolesność dziąseł, obnażenie szyjek zębowych, wysięk z kieszeni przyzębnych, uciążliwy, przykry zapach z ust, rozchwianie zębów a nawet ich utrata. Dolegliwości związane z chorobami przyzębia dotykają tak dorosłych, jak dzieci i młodzież. Leczenie jest kosztowne i długotrwałe, dlatego szczególną wagę należy poświęcić skutecznej profilaktyce. Dokładne i regularne mycie zębów, używanie nici dentystycznych, poddawanie się zabiegom oczyszczania powierzchni zębów w gabinecie stomatologicznym znacząco obniżają ryzyko zachorowania jak i nawrotu choroby.

Do zabiegów profilaktycznych wykonywanych w naszym gabinecie zaliczamy:

  • skaling złogów nazębnych za pomocą urządzenia nazywanego skalerem, który polega na wykorzystaniu wibracji ultradźwiękowych końcówki aparatu oraz zjawiska kawitacji wody wzbudzonej energią ultradźwiękową, co doprowadza do oderwania kamienia od zęba.
  • polerowanie zębów za pomocą specjalnej szczoteczki i pasty polerującej w celu wygładzenia powierzchni zębów po skalingu
  • piaskowanie zębów za pomocą urządzenia nazywanego piaskarką, którego celem jest usuwanie osadów oraz przebarwień co wpływa wyraźnie na zdrowie i estetykę uzębienia i jest polecane jako uzupełnienie innych metod usuwania kamienia nazębnego a także jako zabieg przygotowawczy przed wybielaniem zębów.

 

Top