Wybielanie

Naturalna barwa zębów waha się od żółtobrunatnej do szaroniebieskiej. Każdy z nas ma inny odcień zębów, co jest związane m.in. ze stopniem ich mineralizacji. Wybielanie zębów polega na zmianie barwy zębów o kilka odcieni. Barwa zębów ulega stabilizacji po około dwóch tygodniach od zakończenia zabiegu wybielania i utrzymuje się w zależności od nawyków higienicznych i żywieniowych pacjentów od roku do trzech lat. W przebiegu i po zakończeniu wybielania przeprowadzonego przez lekarza może wystąpić przemijająca samoistnie nadwrażliwość termiczna zębów lub ból zębów, co niesie za sobą potrzebę chwilowego przerwania zabiegu lub przeprowadzenia dodatkowo zabiegów fluoryzacji zębów. Ryzyko wystąpienia tych objawów zależne jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Możliwe jest też wystąpienie podrażnienia dziąseł, które zwykle trwa kilka dni i ustępuje samoistnie. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji wówczas pacjent jest zmuszony na jakiś czas przerwać cykl wybielania.
Zabieg wybielania musi być poprzedzony profesjonalną higienizacją (usunięcie osadów i kamienia nazębnego), wyleczeniem ubytków próchnicowych, przeprowadzeniem analizy nawyków żywieniowych pacjenta, jego chęci do współpracy i zdyscyplinowania dotyczącego zaleceń pozabiegowych (biała dieta, niepalenie tytoniu).

Nie każdy może się poddać zabiegowi wybielania zębów. Przeciwwskazaniami są:

  • Wiek poniżej 16. roku życia.
  • Ostre przebarwienia tetracyklinowe czwartego stopnia, które wymagają założenia licówek lub koron.
  • Ciąża i okres karmienia piersią.
  • Nasilona wrażliwość termiczna zębów.
  • Alergia na jeden ze składników materiałów wybielających.

Nasz gabinet oferuje:

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie przy użyciu lampy

Lekarz zakłada do jamy ustnej pacjenta rozwierak, który odsuwa wargi na czas wybielania a następnie zabezpiecza dziąsła tzw. płynnym koferdamem. Na tak przygotowane zęby lekarz nakłada żel o dużym stężeniu substancji aktywnej a następnie żel poddawany zostaje aktywacji lampą. Żel pozostaje na zębach przez 10-15 min i cały zabieg powtarza się jeszcze dwa razy. Sam zabieg wybielania nie przekracza 60 min. U osób, u których występują szczególnie trudne przebarwienia może zaistnieć konieczność, aby powtórzyć jedną lub więcej sesji wybielania.

Wybielanie zębów w domu systemem nakładkowym

zestaw do wybielania składa się z:

  • nakładek (szyn) wybielających dopasowanych indywidualnie do zębów, które zapewniają, że preparat pozostaje w kontakcie z zębami. Ponadto, nakładki pomagają zapobiec wpływaniu śliny, która może wypłukiwać preparat i osłabiać jego działanie poprzez rozcieńczanie. Jednocześnie, dopasowane nakładki wybielające pomagają zminimalizować ilość wybielacza, który może wypływać na dziąsła i je podrażniać.
  • preparatów wybielających z nadtlenkiem wodoru lub karbamidu – 4 strzykawki na 8 dni o niższym niż przy wybielaniu w gabinecie stężeniu (10 lub 16%), który w niewielkiej ilości aplikuje się do nakładek. Jeśli efekt nie jest zadowalający proces można powtórzyć dobierając kolejne strzykawki.

 

Wybielanie zębów martwych po leczeniu kanałowym lub urazie

W przypadku zębów martwych preparat wybielający umieszcza się wewnątrz zęba. Ząb martwy musi być prawidłowo przeleczony kanałowo. Na wstępie lekarz wykonuje prześwietlenie, aby ocenić stan korzenia. Jeżeli jest to konieczne przed wybielaniem należy wykonać powtórne leczenie kanałowe. W kolejnym etapie korzeń zabezpiecza się warstwą szczelnego cementu tak, aby preparat wybielający nie przedostał się w głąb kanału i nie podrażnił tkanek okołowierzchołkowych. Preparat wybielający umieszcza się w komorze zęba i zakłada szczelny opatrunek na czas 3-7 dni. Jeżeli efekt jest niezadawalający zabieg powtarza się 2-3 krotnie. Po zakończeniu wybielania komorę zęba trzeba wypełnić kompozytem, ale należy odczekać około 2 tygodnie, aby działanie środka wybielającego całkowicie się zneutralizowało.

Top