Ekstrakcja zęba jest zabiegiem chirurgicznym, polegającym na usunięciu zęba z zębodołu za pomocą odpowiednich narzędzi stomatologicznych. Jest on wykonywany jedynie w wypadku, gdy nie ma możliwości zastosowania innych metod leczenia. Lekarz na podstawie badania i zdjęcia rentgenowskiego zatwierdza czy ząb jest do usunięcia. Za każdym razem ekstrakcja zęba jest poprzedzona szczegółowym wywiadem lekarskim, podczas którego stomatolog zbiera informacje o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, przebytych chorobach, alergiach i przyjmowanych lekach
Tak jak w przypadku każdego zabiegu, również ekstrakcji zęba nie można przeprowadzić u każdego pacjenta bez wyjątku. Przeciwwskazania bezwzględne to zęby tkwiące w guzie nowotworowym, naczyniaku lub ich sąsiedztwie. Na liście przeciwwskazań względnych znajdują się natomiast m.in. owrzodzenie jamy ustnej, opryszczka, szczękościsk, skazy płytkowe i osoczowe, białaczka, choroby serca, wątroby i nerek, nieuregulowane nadciśnienie, choroby zakaźne.
W miejsce po usunięciu przykładane są gaziki, które należy przygryźć. Jeżeli rana jest rozległa zakładane są szwy, które trzeba usunąć po 7 bądź 14 dniach. Na koniec wizyty lekarz udziela wskazań jak postępować i czego unikać by rana prawidłowo się zagoiła.